Digitális forradalom a tűzbiztonságban: Az okosabb megoldáshoz vezető út 4. rész
A tűzvédelem egyik alapköve a megfelelő karbantartás. Vajon mit jelent ez a digitalizálódó tűzvédelemben?
A tűzvédelem egyik alapköve a megfelelő karbantartás. Vajon mit jelent ez a digitalizálódó tűzvédelemben?
A digitalizáció és a tűzvédelem általános helyzetének vizsgálata után ebben a bejegyzésben azt vizsgáljuk meg, hogy a hagyományos tűzvédelmi rendszereket használó épületek üzemeltetői milyen kihívásokkal kényszerülnek majd szembenézni az egyre digitálisabb jövőben.
A villámgyors digitalizációnak köszönhetően ma már nem csupán okos otthonokról, de okos épületekről (irodák, üzemegységek, szállodák, stb) is beszélhetünk. Mindez a tűzvédelem területén is a digitális megoldások felé tereli az üzemeltetőket az elavult analóg tűzvédelem irányából. Számos okos megoldás a tűzbiztonságot is más szintre emeli, új fókuszba helyezi, melyre az épületüzemeltetőknek megfelelő választ kell adniuk. Ezt a helyzetet járja körbe cikksorozatunk.
A WHO szerint a tűzesetek 87%-ban megelőzhetőek, ha a megfelelő eszközt és módszert választjuk. A tavalyi év során (2022-ben) 45602, az elmúlt 10 évben átlagosan évente 33024 tűzesetet jegyeztek fel csak Magyarországon. (Adatok: KSH)
Az energiaválság, a klímaváltozás elleni küzdelem, a megújuló energiaforrások terjedése következtében egyre nagyobb szerepet kap az energiatárolás. Jelenleg ez Li-ion akkumulátorokkal lehetséges. A technológia azonban rejt veszélyeket magában. Lássuk hogyan védekezhetünk egy akkumulátorok okozta tűzzel szemben.
Általában vállalkozásoknak szóló megoldásokról írunk, azonban a Nemzetközi Tűzmegelőzési Hét kapcsán, most egy olyan anyagot írtunk, melyet otthon hasznosíthat. Természetesen a megoldások irodai környezetben is tökéletesen használhatóak. Lássuk, hogyan készüljön fel egy tűz esetén a gyors menekülésre.
A nyarak egyre forróbbak. Lassan már májustól októberig tart a trópusi hőség. A rendkívül forró napok a normál üzemi tűzveszélyen felül is tartogatnak veszélyeket.