A tűzvédelem egyik alapköve a megfelelő karbantartás. Vajon mit jelent ez a digitalizálódó tűzvédelemben?

A  javítástól az előírt karbantartásig

A tűzbiztonság hosszútávú fenntartásának egyik alapvető befolyásoló körülménye az időszakos karbantartás elvégzése. Alapvetően az érzékelők elszennyeződése a téves riasztások egyik leggyakoribb oka, ezért az érzékelők rendszeres ellenőrzése kötelező megelőző intézkedés. Egy intelligens épületkörnyezetben a tűzvédelmi rendszerek karbantartásai új szintre lépnek - a lehetséges szolgáltatások reaktívról „jogszabályban előírt időszakos”-ra való átállásával.

Milyen karbantartás típusokat különböztethetünk meg?

Reaktív vizsgálat

Más néven eseti hibajavításnak nevezzük. Előre nem tervezhető az ilyen jellegű vizsgálat, hiszen a rendszer téves jelzéseinek felülvizsgálatát fedi le, melyet a helyszínen végez el egy képesített szervizes kolléga. Amennyiben munkaerőhiány, vagy műszaki nehézség lép fel, jelentős állásidőt eredményezhetnek ezek a problémák. Az SBT Protect Kft-nél ingyenesen hívható zöld szám és call-center biztosítja a hibák gyors bejelentését.

Távoli elérés

A kialakított távoli kapcsolatnak köszönhetően a szakértők bármikor, bárhonnan figyelemmel kísérhetik az épület adatait, és gyors távdiagnózist is végezhetnek. Egyes esetekben a probléma akár távolról is megoldható, más esetekben viszont a távoli azonosítása lehetővé teszi a megfelelő személy kiküldését a megfelelő felszereléssel.

Proaktív/megelőző

Ezen a szinten a digitális érintkezési pontok száma megnövekszik, ami további hibadetektálási és diagnosztikai funkciókat tesz lehetővé. Ennek köszönhetően a helyszíni illetékes még azelőtt azonosíthatja a kialakuló hibákat, mielőtt azok megjelennének. Az alkatrészek is karbantarthatók vagy cserélhetők optimális időben, mivel minden berendezés vagy pótalkatrész kéznél van, ami a rendszer rövidebb leállását eredményezi.

Előre jelző

A rendszer mesterséges intelligenciával való integrálásával 24 órában felügyelté válik. Az adatokat összegyűjtik, és algoritmusok segítségével elemzik, hogy megjósolják, milyen konkrét szolgáltatásokra lesz szükség, és mikor.

Prescriptive

Az út utolsó lépése az alkalmazásprogramozási interfészek (API-k) hozzáadásával fejeződik be. Így az adatok korrelálása és elemzése túlmutat az egyes épületek szintjén, és lehetővé teszi a zökkenőmentes munkafolyamat integrációt. A felhasználók az összes olyan rendszerből és szolgáltatásból kapnak információkat, amelyek kapcsolódnak egymáshoz, így teljes képet kapnak a rendszer teljesítményéről, és lehetővé válik az automatikus ok-okozati elemzés.

Kijelzés, applikáció és távfelügyelet.
Modern tűzvédelmi rendszereszközök

A csatlakoztathatóságnak és az integrációnak köszönhetően az intelligens épületek üzemeltetői olyan eszközökkel rendelkeznek, amelyek javítják az információkhoz való hozzáférésüket és növelik a használhatóságot. A modern tűzvédelmi rendszerek képesek vizualizálni a rendszereket és valós időben releváns információkat szolgáltatni egy kijelzőn. A felhasználók áttekintést kapnak a különböző helyszínekről, és jelentéseket is készíthetnek az auditáláshoz vagy a fájlok megosztásához. A mobil portálokon vagy alkalmazásokon keresztül pedig bárhol és bármikor hozzáférhetnek minden információhoz. Egy másik hasznos funkció a távfelügyelet, amelyet külső szolgáltató végezhet. Így a felhasználók tapasztalt hibaelhárítási támogatásban, beavatkozás-előkészítési segítségben és a rendszer teljesítményének javításában részesülnek.

Ez mind jól hangzik, de milyen előnyökkel járnak ezek a megoldások az épületüzemeltetők számára?

A digitalizált tűzvédelmi rendszer bevezetésével az épületek üzemeltetői messze túlmutathatnak a megfelelőségen. Sőt, az intelligens épületek erejét az emberek, az eszközök és a terek biztonsága érdekében is kihasználják. Ez egy jövőorientált, rugalmas és a változásokra nyitott megoldás - mely számos előnnyel jár.

Gyorsabb reagálás az eseményekre

A beépített érzékelők lehetővé teszik a valós idejű felügyeletet, és pontos rendszerállapot információkat adnak. Az épületért felelős menedzserek távolról - akár mobileszközökön keresztül - felügyelhetik az eseményeket, és gyorsan dönthetnek a megfelelő intézkedésekről.

Csökkentett üzemzavar

A prediktív analitika lehetővé teszi a karbantartást még a problémák megjelenése előtt, jelentősen csökkentve a téves riasztásokat vagy az alkatrészek meghibásodását. Az eredmények között szerepel a termelési folyamatok kisebb mértékű megszakítása és a lakók evakuálásának mértéke.

Csökkentett állásidő

A távoli irányítással a tervezett karbantartási állásidő is drasztikusan csökkenthető. A zavarmentes érzékelő vizsgálatok feleslegessé teszik a kézi vizsgálatokat, de a karbantartás jobb időzítése, valamint a kevesebb és rövidebb karbantartási folyamat is érezteti hatását.

Költséghatékonyság

Ennek eredményeképpen az épületüzemeltetők optimalizálják eredményeiket a produktívabb üzemidőnek és a téves riasztások vagy szükséges javítások miatti kevesebb üzemszünetnek köszönhetően. Emellett az állapotalapú karbantartás lehetővé teszi az erőforrások optimálisabb felhasználását is, mivel az alkatrészek cseréje az életciklusuk megfelelő időpontjában történik.

A személyi erőforrások optimalizált felhasználása

A digitalizált tűzvédelmi rendszerek az analóg munkafolyamatokat digitálisakká alakítják át, hatékonyan kombinálva a hibaelhárításhoz nyújtott távoli kezelői támogatást a technikusok munkaterhelésének csökkentésével.

Reméljük ez a cikksorozat hatékony támogatást, ötleteket adott a digitális tűzvédelem felé történő elmozdulásban.

Amennyiben kérdése merül fel, keresse munkatársainkat!

A bejegyzés a Siemens Fire-Safety-Services Whitepaper júliusi számának kivonata.