A digitalizáció és a tűzvédelem általános helyzetének vizsgálata után ebben a bejegyzésben azt vizsgáljuk meg, hogy a hagyományos tűzvédelmi rendszereket használó épületek üzemeltetői milyen kihívásokkal kényszerülnek majd szembenézni az egyre digitálisabb jövőben.

A tűzvédelmi áttekintés

A kockázatoktól a téves riasztásokig

A hagyományos tűzvédelmi rendszereket alaposabban megvizsgálva az üzemeltetők számos követelménnyel és kihívással szembesülnek - a műszaki status quo-tól és annak hibáitól és hiányosságaitól kezdve az épület jövőállóvá és egyben megfelelővé tételéig.

Nézzük tételesen, melyek ezek a kihívások, feladatok:

  1. Komplex rendszerek

A mai épületekben számos hagyományos tűzvédelmi rendszer 20-30 éve működik, és kézi riasztás kezeléssel és karbantartási protokollokkal ellátott technológiára támaszkodik. Ez egy nagyon összetett ’analóg’ rendszert eredményezett. A problémát tetézi, hogy az a munkaerő, aki ezeket a rendszereket telepítette és karbantartotta, ma már nem áll rendelkezésre. Mivel a digitális bennszülöttek új generációja nem rendelkezik tapasztalattal, vagy nem érdekli az ilyen típusú rendszerek üzemeltetése, toborzási problémát jelent a vállalatok számára.

  1. Elöregedő infrastruktúra

Ehhez szorosan kapcsolódó téma az elöregedő infrastruktúra. Az elavult tűzvédelmi rendszerek nem a leghatékonyabbak - és valószínűleg elavult technológiával működnek. Így karbantartás vagy javítás esetén néha előfordulhat, hogy már nem állnak rendelkezésre pótalkatrészek. Minden új rendszernek korszerűsített képességekkel és a jövőbeli változásokhoz szükséges rugalmassággal kell rendelkeznie.

Image by wayhomestudio on Freepik
  1. Változó igények egy épületben

Az alkalmazkodóképesség másik szempontja az épületek használatának lényegesen nagyobb gyakoriságú változásában rejlik. Régebben az üzleti terek évtizedekig ugyanazok maradtak, napjainkban azonban jelentősen megnőtt a változás valószínűsége, az irodákból éttermekbe, üzletekből fitneszközpontokba való átmenet. A változó üzleti igényekkel együtt a tűzvédelmi követelmények is változnak. Egy modern tűzvédelmi rendszernek is könnyen alkalmazkodnia kell az új felhasználói profilokhoz vagy a változó felszerelési követelményekhez.

  1. Interoperabilitási kérdések

A modern tűzvédelmi rendszerek nemcsak füstérzékelőkből és egyéb jelzőrendszerből állnak, hanem oltórendszerekből, vészvilágításból és egyebekből is. Emellett ezek kommunikálnak az épület összes többi rendszerével, az épületautomatizálástól a felügyeleti rendszerekig. Az összes komponens zökkenőmentes együttműködése érdekében fontos, hogy megosszák egymással az adatokat, így a rendszer hatékonyabbá és kevésbé meghibásodásra hajlamossá válik.

  1. Megfelelési követelmények

Mint minden biztonsági témához, a tűzvédelmi rendszerekhez is rengeteg előírás és követelmény tartozik, amelyek folyamatosan fejlődnek, így a megfelelés folyamatos alkalmazkodást, jogszabálykövetést igényel. A hagyományos tűzvédelmi rendszerek, amelyeket szintén kézzel kell ellenőrizni, gyakran nem tudnak alkalmazkodni a változó követelményekhez. Egy modern rendszer ezzel szemben lehetővé teszi a távoli ellenőrzést, és nyitott a további technológiai fejlődésre.

  1. Téves riasztások

A téves riasztások gyakran látványosan magas arányát (83-99%) egyes európai országokban a kézi karbantartás, a hibás funkcióvizsgálat vagy az érzékelők fel nem fedezett szennyeződései okozhatják. Ezeket az arányokat csökkenteni kell az üzemszünetek csökkentése, a munkafolyamatok fenntartása, az épületekben tartózkodó emberek felesleges evakuálása és a szükségtelen segélyszolgálatok bevetésének elkerülése érdekében.

Napelemek és az elektromos járművek töltése az épületek tűzveszélyének kockázatát növeli.

A tűzbiztonság terén két fontos tendenciát érdemes megvizsgálni az épületekben: a napelemeket (főként a háztetőkön) és az elektromos töltést (jellemzően mélygarázsokban).  

A napelemek esetében a statisztikai adatok azt mutatják, hogy a tűzesetek meglehetősen ritkán fordulnak elő, az Egyesült Királyságban az összes telepített egység 0,005%-a, Ausztráliában pedig 1,5%-a . A napelemes tetők esetében azonban a tűzvédelmi rendszerek teljesen új épületszintet jelentenek.

A tetőszerkezetek által felvetett biztonsági megfontolásokhoz hasonlóan új tűzvédelmi probléma merül fel, amikor az elektromos járművek és töltőállomásaik a föld alatti épületszinten helyezkednek el. A nagy sűrűségű lítium-ion akkumulátorok az úgynevezett termikus megfutás veszélyét hordozzák magukban, amely jelenség jelentős tűzesetekhez vagy robbanásokhoz vezethet, amelyek megfékezése közismerten nehéz feladat. A folyamatban lévő kutatások ellenére már most nyilvánvaló, hogy a tűzvédelmi rendszereknek ezzel a kockázattal is foglalkozniuk kell. Annak ellenére, hogy a parkoló vagy a parkolóház korábban az épület menekülési útvonalaként és tűzkijárataként szolgált, mára külön tűzveszélyessé vált, amelyet figyelembe kell venni. Ez szükségessé teszi a kiürítési eljárások és a vészhelyzeti protokollok újraértékelését az épülettervezés és -kezelés keretében.

A válasz a fenti problémákra az okos megoldásokban rejlik. Na de milyen okos megoldások állnak rendelkezésre az épületüzemeltetők számára? Ezzel foglalkozunk a következő anyagban.

A bejegyzés a Siemens Fire-Safety-Services Whitepaper júliusi számának kivonata.