Korábban megvizsgáltuk a tűzvédelem általános helyzetét és a jelenlegi legnagyobb kihívásokat. Most azt nézzük meg, milyen okos megoldások állnak rendelkezésre az épületüzemeltetők számára, ha tűzvédelemről van szó.

A megoldás

Mi kell ahhoz, hogy egy épület okos legyen? A tűzvédelmi követelmények megoldásának keresése szinte elkerülhetetlenül egy fogalomhoz vezet: az okos épülethez. Ez egy olyan épületet jelent, ahol a tűzvédelmi rendszer integrálva van az összes többi intelligens rendszerrel. Ezek zökkenőmentesen kommunikálnak egymással, és az összes adat egyetlen felületen jelenik meg az átfogó felügyelet és irányítás érdekében.

Az intelligens épületek három fő szempontja

Kapcsolódás: Intelligens infrastruktúra

Az intelligens épület első szempontja a megbízható és robusztus hálózati infrastruktúra kiépítése. Ez a hálózat lehetővé teszi a különböző eszközök és rendszerek zökkenőmentes összekapcsolását és integrálását az épületen belül, a különféle érzékelőktől kezdve a tűzjelző rendszereken, biztonsági kamerákon, beléptető rendszereken vagy automatizálási eszközökön át. A tárgyak internetének (IoT) köszönhetően az összes csatlakoztatott eszköz hatékonyan tud kommunikálni és adatokat cserélni. Az integráció és az interoperabilitás biztosításával egységes ökoszisztéma jön létre, amely lehetővé teszi az adatok gyűjtését mindenféle forrásból, és így holisztikus képet ad az épület működéséről.

Elemzés: Felhőalapú platform

A hálózati kapcsolat kiépítésével az intelligens épület adatokat generál, amelyeket aztán hasznosítani kell. Ezért az intelligens épület második szempontja a fejlett analitikát és a mesterséges intelligencia (AI) algoritmusokat foglalja magában. Ezek jelentős szerepet játszanak e hatalmas adatmennyiség valós idejű feldolgozásában és elemzésében. A gépi tanulási technológia alkalmazásával azonosíthatók a minták és az anomáliák, és előre jelezhetők a potenciális tűz-, biztonsági vagy automatizálási kockázatok. A központosított felügyeleti és vezérlőrendszer, mint hatékony eszköz, figyelmezteti az épület üzemeltetőit, lehetővé téve számukra, hogy megalapozott döntéseket hozzanak az épület állapotáról, teljesítményéről vagy karbantartási igényeiről.

Cselekvés: Szolgáltatások és alkalmazások

Az intelligens épület harmadik aspektusában az adatalapú információk konkrét műveletekhez vezetnek. Például az épület automatikusan beállíthatja és optimalizálhatja a különböző rendszereket a hatékonyság és a kényelem növelése érdekében, ahogyan a világítás vagy a fűtő-hűtőrendszer működését is a foglaltsági minták vagy a környezeti feltételek függvényében. A tűzvédelmi rendszerek integrálása az automatizálási és biztonsági rendszerekkel szintén lehetővé teszi a vészhelyzetekre adott összehangolt válaszokat, a lakók és a segélyszolgálatok automatikus értesítésével, a menekülési útvonalak koordinálásával, a világítással és egyebekkel. De a proaktív intézkedések is hasznos lehetőséggé válnak, amikor az intelligens épületek riasztásokat vagy értesítéseket generálnak az épületüzemeltetők vagy a karbantartást végző csapatok számára az esedékes karbantartásról vagy a szükséges javításokról. Így az intelligens épület növeli a hatékonyságot, segít az erőforrások megtakarításában és kényelmesebb környezetet teremt.

Image by freepik

Adatbiztonság és fenntarthatóság

A funkcionalitás és üzemidő terén jelentkező közvetlen előnyök mellett a digitalizált tűzvédelmi rendszernek van néhány kevésbé látható előnye is, amelyek ugyanolyan fontosak. A mai világban ezek olyan meghatározó témák, amelyekkel a vállalatoknak foglalkozniuk kell.

Adatbiztonság

Kiemelten fontos téma minden digitalizált szolgáltatás esetében manapság az adatbiztonság. A bűnözők által elkövetett kibertámadások világszerte egyre nagyobb számban fordulnak elő. Ezért a modern és digitalizált tűzvédelmi rendszerek közvetlenül magas szintű védelmi stratégiákkal rendelkeznek.

A biztonságot a legkorszerűbb intézkedésekkel biztosítják, jellemzően az ISO/IEC 27001:2022 szabvány szerint tanúsított információbiztonsági irányítási rendszer (ISMS) formájában. Ez a nemzetközileg érvényes norma az emberek, az irányelvek és a technológia ellenőrzésével átfogóan közelíti meg az információbiztonságot.

Mivel minden intelligens, felhőalapú tűzvédelmi rendszer alapja a digitális szolgáltatások biztonságos távoli kapcsolata, egy ISO/IEC 27001 tanúsítvánnyal rendelkező megoldás garantálja, hogy csak az arra felhatalmazott személyzet férhessen hozzá, valamint a megfelelő biztonsági, védelmi és megfelelőségi szintekkel rendelkező hozhasson létre kapcsolatot vele. Így teljesíti a biztonságos távoli szolgáltatások nyújtására vonatkozó követelményeket azon tűzvédelmi rendszerek és biztonsági rendszerek számára, amelyeket az EN 50710:2021 európai szabvány határoz meg. Így a korszerű digitális tűzvédelmi rendszerek minden kiberbiztonsági kihívást kezelnek, miközben számos előnyt kínálnak az épületek felhasználói és az ők egyéni igényeik számára.

Fenntarthatóság

A fenntarthatósági elvek betartása ma már több, mint felelősségvállalási nyilatkozat a mai vállalatok számára - ma már szükségszerűség. A társadalom és a kormányok elvárják, és az erről szóló jelentéstételt például az Európai Bizottság vállalati fenntarthatósági jelentéstételi irányelve (CSRD) 2024-től elő is írja.

A digitalizált tűzvédelmi rendszerek jelentős mértékben hozzájárulhatnak a folyamathoz, mivel több szempontból is hatással vannak a fenntarthatóságra. Távdiagnosztikai vagy hibaelhárítási funkcióiknak köszönhetően a külső szakemberek helyszíni látogatásai jelentősen csökkenthetők, és szükség esetén a szakemberek felkészültebben és a szükséges pótalkatrészekkel érkeznek. Így csökken az utazások száma és a CO2-kibocsátás. Egy másik szempont a vízmegtakarítás. A modern oltórendszerek olyan érzékelőkkel vannak felszerelve, amelyek nemcsak a „szabályos” vízfelhasználást figyelik, hanem a szivárgásokat is észlelik. 

Az alkatrészek gyártása további fenntartható előnyöket kínál - a füstérzékelők környezetbarátabb anyagaitól kezdve az általánosabb elvig, miszerint minden rendszert úgy kell kialakítani, hogy kompatibilis legyen a korábbi megoldásokkal és bővíthető a jövőbeni fejlesztésekkel. Így az új berendezések zökkenőmentesen integrálhatók a meglévő rendszerekbe, így nem kell a szükségesnél több alkatrészt kicserélni, és az egész rendszer skálázható és adaptálható marad minden jövőbeli változáshoz.

Épületinformációs modellezés (BIM)

Az építés és üzemeltetés digitális módszere

Ha az építőiparban a digitalizációról van szó, akkor a BIM megkerülhetetlen. Az épületinformációs modellezés az épületek tervezésének és üzemeltetésének digitális módszere, amely lehetővé teszi, hogy minden érintett fél az épület egyetlen közös virtuális modelljével dolgozzon - az építészektől az épületgépészetet tervező mérnökökön át a tűzvédelmi tervezőkig. Minden cső, minden konnektor és minden érzékelő megtalálható és dokumentálva van a modellben, ami nemcsak az építést és a telepítést könnyíti meg, hanem a karbantartás javítását is segíti. A BIM még az elkészült épület digitális ikertestvérét is képes létrehozni, amely lehetővé teszi az összes adat működés közbeni nyomon követését és a hatékonyság optimalizálását.

Melyek tehát az okos épületek modern tűzvédelmének előnyei?

Az intelligens épületek tűzvédelmi rendszerekkel való integrációja például azt jelenti, hogy az adatok megosztásra kerülnek más épületrendszerekkel, például az oltórendszerekkel, liftekkel vagy füstgátló rendszerekkel. Továbbá a más épületrendszerek adataihoz való hozzáféréssel csökkenthető a téves riasztások kockázata. Valós tűz esetén ezek az adatok ellenőrizhetik a tűz forrását és helyét. A tűzvédelmi rendszerek és a vészhelyzeti kommunikációs rendszerek összekapcsolásával az épület használói és a tűzoltók is egyértelmű és következetes információkat és utasításokat kaphatnak, például a tűz állapotáról és helyéről, a legbiztonságosabb kijáratokról vagy a liftek elérhetőségéről. A tűzvédelmi rendszerek távoli és hatékony felügyelete és hibaelhárítása is megvalósítható.

A tűzvédelem egyik alapköve a megfelelő karbantartás. Vajon mit jelent ez a digitalizálódó tűzvédelemben? Ezt vizsgáljuk meg a cikksorozat 4. részében.

A bejegyzés a Siemens Fire-Safety-Services Whitepaper júliusi számának kivonata.