A biztonságtechnika fejlődése folyamatos és megállíthatatlan. Az Axis Communications legfrissebb kutatása szerint a biztonságtechnika számos izgalmas fejlődésen megy keresztül. A következőkben az ő elemzésük alapján mutatjuk be 2025 legfontosabb mérföldköveit, trendjeit.
A trendek és folyamatok egy része a korábbi évek fejlesztéseire épül, és azok következő lépcsőfokát jelenti. Természetesen ide tartozik a mesterséges intelligencia alkalmazása az ágazatban, ugyanakkor találhatunk közöttük időtálló szempontokat, valamint régebbi trendeket is, amelyek most ismét előtérbe kerültek. A lent felsorolt trendek jelentős lehetőségeket rejtenek a biztonságtechnika számára. Ügyfeleinknek ezek nem kevesebbet ígérnek, mint fejlettebb tulajdonságokat, nagyobb mértékű rugalmasságot, kiemelkedőbb hatékonyságot és magasabb értéket.
Hibrid megoldások: a választás szabadságának alapja
A hibrid architektúrák - vagyis azok, amelyek a lehető legjobban kihasználják az edge, a felhő és a helyhez kötött technológiákat – az elmúlt néhány évben váltak a biztonsági megoldások de facto választási lehetőségévé.
Az architektúra kiválasztásának mozgatórugói továbbra is minden ügyfélnél egyediek lesznek, figyelembe véve a technológiai, jogi, etikai és irányítási követelményeket. A környezet gyorsan fejlődik, ezért a választás szabadsága elengedhetetlen.
A hibrid megoldások biztosítják a választás szabadságát a videó tárolása, a videó megtekintése vagy az eszközök kezelése tekintetében. Az edge, a felhő és a helyben lévő technológiák kombinálásával optimális és teljes rendszermegoldást kapunk, rugalmasságot kihasználva pedig a kívánt igényeinkre alakíthatjuk biztonsági rendszerünket.
Akár a helyi és regionális szabályozások kialakulása, akár az adatok ellenőrzésével, a költségekkel vagy az energiahatékonysággal kapcsolatos aggályok indokolják, a hibrid megoldások továbbra is a legnagyobb rugalmasságot biztosítják az egyedi szervezeti igényekhez leginkább illeszkedő architektúrák kialakításában, valamint lehetővé teszik a rendszer könnyű skálázhatóságát.
A mesterséges intelligencia fejlődése és hatékonysága
A mesterséges intelligencia területén belüli fejlődés továbbra is száguld előre. A biztonsági ágazatban a legtöbb elemzési megoldás alapját a kamerarendszereknél régóta elérhető mélytanulási technológiák adják, míg az újabb generatív AI-fejlesztések is megjelennek a biztonságtechnikában. Bizonyos területeken még mindig a kelleténél nagyobb a felhajtás az MI körül, de a generatív mesterséges intelligencia valós alkalmazásai a biztonsági ágazatban is egyre inkább elérhetővé válnak. A fejlődés minden egyes lépése új lehetőségeket is magában hordoz, de ezzel együtt etikai, jogi és szervezeti szempontokat is komolyan figyelembe kell venni.
A generatív mesterséges intelligencia modellek folyamatos méretnövekedése és végrehajtásukhoz szükséges nagy számítási kapacitás számos szakmai vitának ad táptalajt. A viták központjában az áll, hogyan lehet egyensúlyt találni a mesterséges intelligencia költségei (beleértve a pénzügyi befektetést, az energiafelhasználást és a környezeti hatásokat) és előnyei között. A fejlesztők nagy erőfeszítéseket tesznek a modellek méretének csökkentésére az eredmények minőségének megőrzése mellett. A mesterséges intelligencia-technológiák fokozott használata csak megerősíti a hibrid architektúrák létjogosultságát.
A mesterséges intelligencia különböző típusai – a mélytanuláson alapuló tárgyfelismeréstől a generatív mesterséges intelligenciáig – különböző pontokon az értékláncban és specifikus környezetekben alkalmazva vagy igényelnek, vagy hasznot húznak a felhasználásukból. A generatív mesterséges intelligencia segítheti az üzemeltetőket a biztonsági megoldásokkal való anyanyelvi interakcióban, de mindez - legalábbis a jelen pillanatban - jelentős feldolgozási teljesítményt igényel. Ezzel szemben a mélytanuláson alapuló elemzések, például a továbbfejlesztett objektumfelismerés, magukban a megfigyelő kamerákba is beépíthető, számos piacvezető márka kínál már ilyen jellegű megoldásokat. Ez a fejlesztési irány a közeljövőben lehetővé teszi majd, hogy a generatív modelleket legalább részben a kamerákon futtassák, így kizárva olyan, az emberi figyelmetlenségből következő kockázati szempontokat, mint az etikai szempontok, az elfogultság, a hallucinációk és a rossz döntések.
Idővel jelentős lehetőség adódik a biztonsági műveletek hatékonyságának és eredményességének radikális javítására. Az algoritmusok képesek lesznek értelmezni, mi történik egy jelenetben, és reagálni az anomáliákra a különféle bemeneti adatok – például radar-, hang- és egyéb érzékelők által szolgáltatott információk – elemzése alapján. Ez olyan megoldásokat eredményez, amelyek egyre inkább proaktív funkciókat tesznek lehetővé.
Az aktív biztonság valósággá válik
A számítógépes megfigyelési képességek, az audio-, beléptetés-ellenőrzés és más összekapcsolt technológiák egyre fejlettebb alkalmazása ma már alapvető a biztonságtechnikában. A mesterséges intelligencia, különösen a tárgyfelismerés terén, még pontosabb elemzéseket tesz lehetővé, így az eseményekre gyorsabban és hatékonyabban lehet reagálni. Az is alapvetés, hogy a különböző típusú érzékelők - videó, hang, környezeti és egyéb érzékelők - által generált adatok számos, a hagyományos incidenstípusokon túlmutató esetben is hasznosak lesznek. Bár a piacnak még mindig viszonylag kis részét képezik, a működési hatékonysághoz és az üzleti intelligenciához igazodó alkalmazások felgyorsulására számítunk.
Ez a tendencia rávilágít a megrendelő egyes szervezeti egységei közötti fokozott együttműködés lehetőségeire. Az egyik felhasználási területhez beszerzett vagy specifikált technológia könnyen felhasználható a vállalat működésének egy másik területén is. Például az elsősorban biztonsági célokra használt videokamerák által létrehozott adatok idővel elemezhetők az ügyfél- vagy munkavállalói élmény, a fenntarthatóság vagy a folyamatok hatékonyságának javítása érdekében.
A rendelkezésre álló kiváló minőségű hardverplatformok révén a fejlődés és az innováció üteme elképesztő. Az alkalmazásfejlesztők és rendszerintegrátorok nyílt és együttműködő ökoszisztémáját támogató hardvergyártók fogják a leggyorsabban a legnagyobb értéket biztosítani az ügyfelek számára.
Cikkünk 2. részében a képminőség fejlődése, a hosszú távú szoftvertámogatás fontossága és a technológiai autonómia szerepe kerül bemutatásra, amelyek kulcsfontosságúak a biztonságtechnikai rendszerek hatékonyságának és megbízhatóságának növelésében.