Az elektromos autózás elterjedésével - a nagy számok törvénye alapján - egyre növekszik az ezen járművek meghibásodásából keletkező járműtüzek száma. Egy parkolóházban ez fokozott élet- és kárveszélyt jelent. A Siemens természetesen az elsők között ad választ ezen helyzetekre.
A Siemens a Danfoss Fire Safety-vel és a Dán Tűz- és Biztonságtechnikai Intézet közreműködésével készített egy útmutatót "Tűzbiztonság elektromos járművekkel is használható parkolóházakban" címmel. Az anyag hitelesen mutatja be az elektromos járművek akkumulátorainak tüzével kapcsolatos veszélyeket és az akkumulátorokra jellemző termikus megfutás, amely robbanásszerű égéshez és erősen mérgező füst kibocsátásához vezet.
A termikus megfutás (thermal runaway) az a jelenség, amikor az akkumulátor rövidzárlat, vagy egyéb meghibásodás miatt túlmelegszik. A hőmérséklet emelkedése következtében a felszabaduló energia további hőmérsékletnövekedést eredményez, amely egy öngerjesztő folyamatot indít el. Mivel a folyamat oxigéntermeléssel is jár, így az esetek szinte 100 százalékában tűz keletkezik. Amennyiben egy akkumulátorban hőinstabilitási folyamat indul el, annak megállítása, már igen nagy kihívást jelent.
A dokumentum felvázolja a tűzvédelmi stratégiákat, és olyan proaktív intézkedésekre összpontosít, mint a korai észlelés és az innovatív tűzoltási módszerek, beleértve a nagynyomású vízködrendszerek használatát.
A dokumentum ezen tűzvédelmi megoldások intelligens épületirányítási rendszerekbe történő integrálását is vizsgálja, a biztonság és az üzemeltetési hatékonyság optimális ötvözésére törekedve.
Elektromos járművekkel kapcsolatos tűzkockázatok
A lítium-ion akkumulátorok egyedi viselkedése miatt az elektromos járművek akkumulátorainak kockázata eltér a hagyományos belső égésű motoros járművekéhez kapcsolódó kockázatoktól. Itt elsősorban az elektromos járművek akkumulátoraiból eredő tüzek fokozott intenzitását és a tűzoltásukkal kapcsolatos kihívásokat kell figyelembe venni.
Az akkutüzekből származó füst mérgező hatása súlyos egészségügyi kockázatot jelent, ami gyors intézkedéseket tesz szükségessé az emberi egészséget és a környezetet fenyegető kockázatok minimalizárására.
Az ilyen tüzek során felszabaduló nehézfémek és mérgező vegyi anyagok gyors elfojtást és a környezetszennyezés megelőzése érdekében gondos tűzoltóvíz gazdálkodást tesznek szükségessé.
A Siemens kiemeli a speciális tűzoltási stratégiák szükségességét, mivel a hagyományos módszerek, például a vízpermettel való locsolás ilyen esetben kevésbé hatékony.
A korai füstérzékelés fontossága
A korai füstérzékelés elektromos tüzektől függetlenül is alapvető szempont a parkolóházak védelmében.
A füst észlelésének képessége elengedhetetlen az azonnali reagáláshoz és a tűzoltáshoz, ami döntő fontosságú a tűz terjedésének mérséklésében, valamint a garázsban tartózkodók és a létesítmény szerkezeti integritásának védelmében. A Siemens a nagynyomású vízköddel párosított korai észlelés hatékonyságában hisz. A technológiai megoldások között megtalálhatóak olyan fejlett érzékelési módozatok, mint az aspirációs füstérzékelés (ASD) és az ASA technológiával is ellátott pontszerű érzékelők használata. Ezek révén a Siemens megoldásai alkalmasak az elektromos járművek akkumulátorainak tüzét időben észlelni.
Nagynyomású vízköd
Míg a vízpermet az elektromos tüzek esetén nem hatékony, a Siemens tűzoltó rendszerei által használt nagynyomású vízköd innovatív elfojtási módszer annak egyedi hűtő és oxigénelnyomó tulajdonságai miatt.
A nagynyomású vízköd áttörést jelent, mivel ugyanazt a módszert használja, mint a hagyományos sprinkler rendszerű oltóberendezések, de a vizet köddé vagy párává alakítja. Ez lehetővé teszi, hogy a köd jelentősen lehűtse a tüzet és megszakítsa az égési folyamatot, hasonlóan a gázalapú oltórendszerekhez. Megfelelő megoldás lehet még a Danfoss SEM-SAFE rendszere, amely a Danfoss nagynyomású vízködszivattyúi által kényszerített tiszta vizet rozsdamentes acél csőhálózaton és speciálisan kialakított fúvókákon keresztül képes továbbítani. A rendszer finom vízcseppjei gyorsan elpárolognak, miközben legalább 1700-szorosára tágulnak, ami fokozza a tűz hatékony hűtésének és a terjedés megakadályozásának képességét. A vízköd képes közvetlenül lehűteni az akkumulátorcellákat és megállítani a tűz kialakulását: A kombinált hűtés és az oxigén kiszorítása akár hétszer nagyobb hűtési kapacitást biztosít, mint a sprinkler rendszerek, miközben a vízfogyasztást is 80 százalékkal csökkenti.
Vizsgálati eredmények
A Siemens, a Danfoss és a Dán Tűz- és Biztonságtechnikai Intézet (DBI) által közösen végzett tesztek megerősítették a nagynyomású vízködrendszerek hatékonyságát az elektromos járműtüzek oltásában.
Az elsődleges cél annak bizonyítása volt, hogy a korai észleléssel kiváltott nagynyomású vízköd hatékony tűzoltószerként használható, elegendő időt hagyva a tűzoltóságnak a kiérkezéshez.
A nemzetközi szállítmányozásban is használt acélkonténerekben végzett szimulációk során elektromos és hagyományos járműveket egyaránt teszteltek, a rendszer teljesítményének értékeléséhez pedig pontszerű füstérzékelőket és hőmérséklet-érzékelőket alkalmaztak.
Az eredmények egyértelműek voltak. A tesztek intenzív tüzeket eredményeztek és igazolták, hogy ilyen tesztkörülmények között a pontszerű érzékelőkkel történő észlelés gyors és megbízható. A nagynyomású vízköd jól teljesített, elegendő időt biztosítva a tűzoltóság kiérkezéséhez (jellemzően 30 perc), megelőzve a több járműből álló tüzeket és elkerülve a magas hőmérsékletet, amely szerkezeti károkat okozhat.
A Siemens és a Danfoss exkluzív tesztjei kiemelik a nagynyomású vízködrendszer azon képességét, hogy megvédje a szomszédos járműveket az elektromos járműtüzek szélsőségeitől, ami előrelépést jelent az ilyen járműveknek otthont adó parkoló és irodaházak stratégiáiban.
Intelligens épületirányítási rendszerek
Az intelligens épületirányítási rendszerek szintén szerepet játszanak az elektromos járműveknek is helyt adó parkolóházak tűzbiztonságának megközelítésében, és fejlett észlelési, vezérlési és reagálási mechanizmusokat integrálnak.
Ha például a parkolóházban található elektromos töltőállomáson tüzet észlelnek, egy integrált rendszer azonnal riasztja a tűzvédelmi rendszert, amely az evakuálási és oltási protokollok elindítása mellett értesíti a mentőszolgálatokat és a létesítményüzemeltetőt. Ez a zökkenőmentes integráció túlmutat a tűzérzékelésen és -elfojtáson, megkönnyítve az együttműködést más épületirányítási alrendszerekkel, például a Siemens Totally Integrated Power (TIP) elektromos vezérlő rendszerével vagy klíma és szellőztető rendszerekkel.
A tűzvédelmi rendszernek a TIP alrendszerrel való interakciója például lehetővé teszi, hogy lekapcsolja a puffertároló rendszer és az érintett EV töltőállomások áramellátását, ezzel fokozva a biztonsági intézkedések hatékonyságát.
Hasonlóképpen, a klíma és szellőztető rendszernek, a füstelvezetés aktiválására küldött jelzés tovább segíti az épület környezetének kezelését tűz esetén, hangsúlyozva a rendszer azon képességét, hogy átfogó választ adjon a tűz esetén bekövetkező eseményekre.
A tűzvédelmi rendszerek integrálása a Siemens Desigo CC-hez hasonló platformokba lehetővé teszi az üzemeltetők számára, hogy távolról felügyeljék és kezeljék az elektromos autótöltő infrastruktúrát, más kritikus funkciókkal együtt, mint például a biztonság, a hozzáférésellenőrzés, az energiagazdálkodás és a klímavezérlés.
Működési biztonság
A Siemens rendszerek alkalmazása javítja a tűzkockázatok kezelését az elektromos autók számára is kialakított parkolóházakban, összehangolt és átfogó választ adva az incidensekre, biztosítva az ügyfelek biztonságát és a vagyon megőrzését. A töltőállomáson keletkezett tűz észlelésekor a tűzvédelmi rendszer azonnal riasztást kap, ami a válaszlépések sorozatát indítja el. A keletkezett tüzet észlelve riasztják a tűzvédelmi rendszert, amely hívja a segélyszolgálatokat, értesíti a létesítményüzemeltetőt, valamint megkezdi az evakuálást és az oltást. Ez a gyors intézkedés minimalizálja a lehetséges károkat és sérüléseket, mivel biztosítja, hogy a segélyszolgálatok azonnal értesüljenek, az evakuálás gyorsan megkezdődjön, és a tűzoltás késedelem nélkül elinduljon.
Az olyan platformok használatával, mint a Siemens Desigo CC, a létesítménygazdák távolról felügyelhetik a tűzvédelmi szempontokat más kritikus funkciókkal együtt.
Ez az átfogó irányítási képesség egységes választ biztosít a tűzveszélyre, kiemelve az intelligens épületirányítási rendszerek fejlett megoldásait a parkolóépületek biztonságának fokozására.
A téves riasztások megelőzése
A Siemens kiemeli az ASA technológia hatékonyságát a magas por- és kipufogógáz-szintű környezetek jelentette kihívások leküzdésében: A Siemens ASA technológiával ellátott pontszerű érzékelőket kifejezetten úgy tervezték, hogy elkerüljék a téves riasztásokat parkolóházakban és más környezetben, hiszen az elektromos tüzek észlelésénél nagyon fontos, hogy a kipufogógázok vagy más légszennyeződések ne okozzanak téves riasztást, ami szükségtelen oltási kiürítéshez vagy a katasztrófavédelem téves kihívásához vezetne. Ezeket a fejlett érzékelőket, köztük a Siemens FDOOTC241 vagy OOHC740 pontérzékelőket úgy tervezték, hogy különbséget tegyenek a tényleges füst és a megtévesztő jelenségek, például a por és a szennyezés között. Érzékelési paramétereik finomhangolhatóak, hogy ezáltal valóban csak a valódi tűzre reagáljanak.
Ma már Magyarországon is nagy számban találkozunk elektromos járművekkel. Függetlenül attól, hogy teljesen elektromos, vagy hibrid járműről beszélünk, az akkumulátor tűz valós veszélyeket jelent. Az SBT Protect Kft készen áll arra, hogy az ön parkolóházát is felkészítse ezen veszélyekre.
Segíthetünk?
Keresse kollégánkat:
Kreutzer András
üzletfejlesztési menedzser
+36302331030