Négyrészes cikksorozatban néztük meg az okos épületek kihívásait és a digitális tűzvédelem perspektíváit. Befejező részünkben a jövő trendjeit vizsgáljuk.

A jövő

A holnap épületei és digitális tűzbiztonságuk

A mesterséges intelligencia és a gépi tanulás szinte minden technológiai területen egyre nagyobb teret hódít - ez alól a tűzbiztonság sem kivétel. A digitalizációval együtt ezek jelentős mértékben hozzájárulhatnak a továbbifejlődéshez a közeljövőben.

Multikritérium-érzékelők

A több kritériumos érzékelők kombinálják a füst-, hő- és szén-monoxid-érzékelőket -, hogy javítsák a detektálási pontosságot és csökkentsék a téves riasztások számát. A fejlett érzékelők még a levegőminőségben, a hőmérsékletben és a páratartalomban bekövetkezett változásokat is képesek érzékelni, mellyel átfogó képet adnak a tűzveszélyről.

Gépi tanulás és mesterséges intelligencia

A fejlett érzékelő adatokat olyan gépi tanulási algoritmusok dolgozhatják fel, amelyek hatalmas mennyiségű adatot hasonlítanak össze a korábbi incidensek adataival. Ezek az algoritmusok képesek azonosítani a trendeket, a veszélyforrásokat és az egyedi kockázatokat. Ennek eredményeként ez az előre jelző képesség lehetővé teszi a proaktív tervezést és az erőforrások hatékony elosztását.

A gépi tanulás a videófelismerést is egy másik szintre emeli. A füstérzékelő kamerák megtanulják felismerni a füst jellegzetes vizuális megjelenését, ami lehetővé teszi a korai és pontos érzékelést beltéri és kültéri helyzetekben egyaránt. Mindemelett a tudósok olyan okostelefon-alapú alkalmazásokon is dolgoznak, amelyek az építkezéseken a tűzesemények valós idejű észlelését biztosítják. Ezek mély tanulási megoldásokat használnak a látottak osztályozására, a tárgyak felismerésére és követésére, majd a tűzveszéllyel kapcsolatos tevékenységek valós idejű elemzésére a videóképekből.

Mesterséges intelligencia 

A mesterséges intelligenciával működő tűzvédelmi rendszerek optimalizálhatják az oltórendszerek teljesítményét is azáltal, hogy működésüket a valós idejű adatok alapján dinamikusan módosítják. Az algoritmus képes meghatározni a víz vagy a tűzoltó vegyszerek ideális elosztását is, amely biztosítja a maximális hatékonyságot és minimális pazarlást.

Automatizálás és robotika

A kapcsolt környezetekben automatikus reakciók is lehetségesek, mint például tűzvédelmi ajtók bezárása, szellőző rendszerek leállítása, a vészvilágítás bekapcsolása vagy a dinamikus és hangvezérelt evakuálás aktiválása. Még tűzoltó robotok is dolgoznak már; érzékelőkkel és tűzoltó rendszerekkel vannak felszerelve, hogy az emberek számára segítsenek akár elviselhetetlen körülmények között is. Egyelőre távvezérléssel működnek, de a részben vagy teljesen autonóm rendszerek megjelenése csak idő kérdése.

Következtetés

Csatlakozzon a (digitális) forradalomhoz, és korszerűsítse tűzvédelmi rendszerét!

Ma még a tűzvédelmi rendszerek digitalizálása csupán egy lehetőség. De holnapra viszont alapkövetelménnyé válik.. A jelenlegi előnyök már most is meggyőzőek. Egy átfogó digitális tűzvédelmi rendszer telepítése lehetővé teszi az épületek üzemeltetői számára, hogy digitálisan kezeljék épületeiket, költségeket takarítsanak meg és ezzel egyidejűleg hozzájáruljanak fenntarthatósági céljaik eléréséhez.

Egy olyan rendszer kiválasztása, amely képes fejlődni és idővel alkalmazkodni a változó épület- és üzleti igényekhez, okos befektetés a jövőre nézve. A megfelelőség túllépése mellett  egy digitalizált tűzvédelmi rendszer egyaránt megvédi az embereket, a vagyontárgyakat és a tereket.

A bejegyzés a Siemens Fire-Safety-Services Whitepaper júliusi számának kivonata.